Leczenie uzależnień Częstochowa - Nasz Gabinet

Leczenie uzależnień » Blog » Gdzie się wszywa wszywkę alkoholową?

W procesie leczenia uzależnienia od alkoholu istnieje wiele metod, które mają na celu wsparcie Pacjenta w jego drodze do zdrowia. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów podczas terapii jest tzw. wszywka. Mimo popularności i skuteczności zaszycia alkoholowego, wiele osób ma wątpliwości przed kuracją. 

Terapia Esperalem jest dobrze opracowaną metodą przeprowadzaną w bezpiecznych warunkach, a jej skuteczność w leczeniu uzależnienia jest dobrze udokumentowana. Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu oraz całego procesu terapii w dużej mierze zależą od motywacji i nastawienia Pacjenta. Czas działania wszywki alkoholowej trwa zwykle od 8 do 12 miesięcy i w trakcie jej działania następuje leczenie awersyjne. By było skuteczne, musi zostać poparte terapią uzależnień przeprowadzoną przez wykwalifikowanego psychoterapeutę.

Przebieg procedury

Wszywka alkoholowa jest jedną z najczęstszych metod terapii wybieranych podczas leczenia uzależnienia. Ten popularny zabieg w połączeniu z innymi działaniami oraz zaangażowaniem Pacjenta stanowią skuteczną strategię w walce z chorobą. Leczenie metodą zaszycia polega na działaniu substancji o nazwie disulfiram, znanej pod nazwą handlową Esperal. Mechanizm terapii bazuje na blokadzie procesów związanych z metabolizmem alkoholu w organizmie,  w wyniku czego Pacjent po spożyciu alkoholu odczuwa nieprzyjemne objawy, które przypominają spotęgowane zatrucie alkoholowe.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii metodą wszywki alkoholowej jest podjęcie decyzji o konieczności leczenia. Pacjent chcąc poddać się zabiegowi w naszym gabinecie ma możliwość skorzystania z trzech opcji umówienia wizyty: za pomocą sklepu online, bezpłatnej infolinii oraz portalu Pacjenta.

Zabieg odbywa się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który dokonuje kwalifikacji Pacjenta oraz decyduje o dawce i lokalizacji wszywki. Ważne jest, aby utrzymać abstynencję przez co najmniej 24 godziny przed wykonanym zabiegiem. W przypadku problemów z jej utrzymaniem, zaleca się zabieg detoksu alkoholowego.

Lokalizacja wszywki

O lokalizacji wszywki decydują takie czynniki jak wiek, waga oraz stan zdrowia i uzależnienia Pacjenta, jaki i również jego osobiste preferencje. Najczęściej wybieranym miejscem są okolice pośladka. Umiejscowienie wszywki w tej części ciała jest korzystne z racji na mniejsze ryzyko bólu czy potencjalnego przemieszczenia się implantu. Pośladki i górna część ud są stosunkowo mało wrażliwymi obszarami, co zmniejsza ryzyko bólu i dyskomfortu po zaaplikowaniu wszywki. Wybór tych miejsc pozwala także na łatwe ukrycie implantu, co może być istotne dla Pacjentów dbających o dyskrecję. Ponadto lokalizacja ta zapewnia odpowiednie wchłanianie substancji do organizmu – umieszczenie Esperalu w tym obszarze sprawia, że jest on dostarczany do krwiobiegu w sposób stopniowy i kontrolowany.

Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, podczas którego Pacjent nie odczuwa dyskomfortu przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Po uprzednim zdezynfekowaniu miejsca lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w okolicach mięśnia pośladkowego, w którym umieszcza implant z ustaloną wcześniej dawką leku. Procedura przeprowadzana jest przez doświadczonego lekarza przy użyciu sterylnych narzędzi.

Blizny i powikłania

Jak przy każdym zabiegu, zastosowanie wszywki może się wiązać z pewnymi powikłaniami. W miejscach, w których lekarz wykonał nacięcie może powstać niewielka blizna przyjmująca postać płaskich śladów na skórze, które z czasem wyblakną i znikną. W rzadkich przypadkach mogą powstać blizny przyrostowe, bardziej widoczne niż standardowe blizny pooperacyjne.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia blizn, ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza po wykonanym zabiegu. Należy przestrzegać zasad pielęgnacji miejsca nacięcia, dbać o higienę oraz unikać podrażnień. Gojenie się rany trwa od 7 do 14 dni, z kolei szwy rozpuszczają się pod skórą po około 3 tygodniach, a wystające ze skóry nitki wypadają samoistnie lub po lekkim pociągnięciu.

W bardzo rzadkich przypadkach u Pacjentów mogą wystąpić infekcje lub nietolerancja esperalu. Przypadki te objawiają się opuchlizną, świądem oraz zaczerwieniem miejsca po zabiegu, a w przypadku infekcji dodatkowo możliwe jest zaobserwowanie wydzieliny w miejscu rany. W tych przypadkach należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia lub usunięcia wszywki. Odpowiednia interwencja może zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji i powstaniu nieestetycznych blizn. Należy jednak pamiętać, że delikatny świąd i zaczerwienienia są naturalnym zjawiskiem związanym z procesem gojenia się rany.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej lokalizacji wszywki antyalkoholowej powinien uwzględniać indywidualne preferencje Pacjenta oraz zapewniać najlepsze warunki do skutecznego i bezpiecznego działania implantu. Lokalizacja w okolicach uda lub pośladów stanowi najlepsze rozwiązanie ze względu na aspekty praktyczne oraz estetyczne. Blizny i powikłania po zabiegu wprowadzenia wszywki są możliwe, jednak stosowanie się do zaleceń lekarza oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny może znacznie zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ich powstanie. Istotne jest monitorowanie wyglądu miejsca po zabiegu oraz interwencja w przypadku zauważenia niepożądanych zmian. Ważne jest również aby zachować abstynencję alkoholową nie tylko ze względu na wystąpienie niepożądanych reakcji organizmu, ale również ryzyko negatywnego wpływu na mechanizmy gojenia się rany.

Poznaj nasze inne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *